Campanii sociale pentru deținuți la Botoşani

Arhiepiscopia Iașilor Decembrie 17, 2018   Autor: Constantin Ciofu

Au fost realizate acțiuni în comun, cu implicarea parohiilor ortodoxe din cuprinsul protopopiatelor Eparhiei Iașilor, constând în activități liturgice-slujbe, expoziții de obiecte realizate de deținuți în atelierele ocupaționale, povești de succes privind incluziunea socială, expuneri, dezbateri privind mediul penitenciar actual). Ținând cont de oportunitățile partenerilor și din rațiuni liturgice, activitățile se desfășoară cu preponderență în zilele de sâmbătă, în spațiile sociale ale parohiilor implicate, cu participarea unor persoane private de libertate ce reprezintă grupul coral al capelei penitenciarului. Una dintre aceste acțiuni a fost organizată în data de 15 decembrie 2018, la parohia ”Nașterea Maicii Domnului” Satu Nou Dorohoi din Protopopiatul Dorohoi. Astfel, după săvârșirea Sfintei Liturghii, în cadrul căreia grupul coral al Capelei Penitenciarului din Botoșani a colindat gazdele primitoare, a urmat prezentarea unui film documentar despre obiectivele propuse. La final, părintele Ciprian Șoptică, paroh al comunității gazdă a organizat alături de enoriașii parohiei o agapă pentru toți participanții la acest moment. „Avem convingerea că putem avea o comunitate mai sigură, iar infracţionalitatea, respectiv fenomenul recidivei, poate fi redus semnificativ doar dacă oamenii, organizaţiile şi instituţiile colaborează pentru atingerea acestor obiective comune”, a declarat comisar-șef Cristina Mirela Livadariu, directorul adjunct al Penitenciarului Botoșani. La rândul său, preotul Florin Lucian Marcu, capelan al penitenciarului, a mărturisit că este de datoria tuturor să întindă o mână de ajutor celor care au atât de multă nevoie de a primi o nouă șansă.